Denoiser w SketchUp V-Ray - Kiedy i jak używać
Denoiser to wielkie ułatwienie w tworzeniu wizualizacji. Nie musimy ustawiać jakości wizualizacji na najwyższą, czyli high+ i czekać kilku godzin na finalny render. Możemy to zrobić szybciej z takim samym rezultatem.
Teraz jakość możemy zmniejszyć (oczywiście nie za bardzo) i za pomocą denoisera wygładzić szumy. Aby robić to poprawnie, trzeba przestrzegać kilku zasad.
Który Denoiser używać?
NVIDIA Denoiser jest szybszy, ale mniej dokładny. V-Ray Denoiser jest wolniejszy i bardziej dokładny. Przy próbnych renderach można używać Denoiser NVIDIA. Kiedy tworzysz finalną wizualizacje, użyj V-Ray Denoiser.
Jakiej jakości ustawić wizualizacje, kiedy używam Denoisera
Najlepiej używać denoisera dla 3-4% szumu który pozostał na Renderze. To oznacza, że Noise Limit (w zakładce quality) ustawiam między 0.005 - 0.04. Jakość renderu to high+, high albo medium + (im wyższa jakość tym lepsza).
Przy słabszych komputerach czasami nie mamy wyjścia i nie jesteśmy w stanie ustawić jakości renderu na high (wysoki). Pamiętajmy jednak, aby wizualizacje końcowe nie miały jakości mniejszej niż medium +.
Jeżeli jakość wizualizacji jest za niska, to denoiser jeszcze bardziej pogorszy wizualizacje nie radząc sobie ze zbyt niską jakością renderu.
Jaką ustawić intensywność denoisera
Intensywność można wybrać w ustawieniach renderu (render settings) albo oknie renderującym (v-ray frame buffer).
W pozycji preset można ustawić intensywność denoisera. Najczęściej zostawiam default. Przy opacity mogę dodatkowo dostosować odszumianie do wizualizacji.
Oprócz pozycji default możesz wybrać niską intensywność (mild), albo wysoką (strong). Sprawdź każdą z tych pozycji i wybierz dla siebie najlepszą.
Najważniejszy wniosek z dzisiejszego wpisu: Nie ustawiaj za niskiej jakości finalnego renderu. Denoiser wtedy nie pomoże, a stworzy niechciane plamy na wizualizacji.
Życzę miłego popołudnia
Monika educk.pl